Różnice między wodami perfumowanymi, toaletowymi, kolońskimi, mgiełkami czy też wodami po goleniu, wynikają z zawartości w nich ekstraktów aromatycznych rozpuszczonych w oleju, alkoholu bądź w mieszaninie etanolu i wody. Im więcej procent danej wody stanowią olejki zapachowe, tym jakość kosmetyku jest wyższa.
Najtrwalszy ekstrakt perfum (IFRA) zawiera nawet do 40% olejków (zazwyczaj jest to 20%). Wody ESDP (Esprit de Parfum), także bardzo długotrwałe to pachnidła, w których ekstrakty zapachowe stanowią 15-30%. W wodach perfumowanych EDP (zobacz na przykład wody z serii Little Dress albo Hervé Léger) jest 10-20 % związków aromatycznych, a w najpopularniejszych na polskim rynku wodach toaletowych (EDT) – 5-15% (porównaj z powyższymi wody toaletowe Eternal Magic). Wody kolońskie mają ok. 5% olejków, wody po goleniu – 1-3%, zaś wody orzeźwiające, czyli tzw. mgiełki – do 5%.
W zasadzie na wszystkie pachnidła mówi się „perfumy”, ale tak naprawdę mało spośród nich zasługuje na tę nazwę. Od koncentracji ekstraktów zależy oczywiście także ich cena – im trwalsze zapachy, tym ich cena jest wyższa.
Dla zainteresowanych proponuję eksperyment – sprawdźcie, jak długo na skórze pozostają wody toaletowe Avon (np. Pur Blanca, Treselle Mistique, Infinite Moment), a ile wody perfumowane (np. kwiatowo-świeża Viva by Fergie, kwiatowo-orientalna Perceive). Podobnie można zrobić z pachnidłami męskimi (np. Woda toaletowa Full Speed kontra Woda toaletowa Hervé Léger i Woda po goleniu ProSport). Będę wdzięczny za Wasze reakcje i opisy wyników doświadczenia.
Polecam:
- Perfumy Avon – z czego powstają i które warto kupić?
- Pure O2 & Hervé Léger Intrigue – nowe zapachy dla mężczyzn
- Elegancja Hervé Léger
- Ekskluzywne perfumy w świątecznych zestawach
- Eternal Magic Enchanted & Miami Party – nowe zapachy Avon
Wpis został odwiedzony dzięki frazom:
- woda toaletowa a perfumowana
- intrigue woda toaletowa
- lider avon warto